В світіВажливе

Прем’єр Польщі заявив про необхідність реформ у ЄС

Євросоюзу потрібні реформи, які повернуть на перше місце спільне благо та рівність. Зараз у ЄС «формальна демократія та де-факто олігархія, де влада — в руках найсильніших», наприклад, Німеччини та Франції. Про це написав польський прем’єр Матеуш Моравецький в авторській колонці The Spectator, оприлюдненій напередодні.

На його думку, ЄС зіштовхується зі зростаючими недоліками у дотриманні свободи та рівності всіх членів.

«Ми дедалі частіше чуємо, що не одноголосність, а більшість має вирішувати майбутнє суспільства. Відхід від принципу одностайності наближає нас до моделі, в якій сильніші і більші домінують над слабшими і меншими… Кожна країна має бути рівною, але політична практика показала, що голоси Німеччини та Франції найважливіші», — заявив Моравецький.

Він зазначив, що звучать голоси, які пропонують скасувати правило одностайності, «щоб дії ЄС ще більше, ніж раніше, залежали від рішень Німеччини».

Польський прем’єр аргументував, що «це погана ідея», якби останніми роками Європа чинила так, як хотіла Німеччина.

«Якби вся Європа пішла за Німеччиною, не тільки за ПП-1, а й за ПП-2, залежність від російського газу, путінського інструменту шантажу була б майже незворотною. Якби Європа прийняла пропозицію Німеччини в червні 2021-го про саміт ЄС-РФ, Путін, ймовірно, був би визнаний повноправним партнером і отримав би гарантію, що ЄС не вдасться до жодних реальних дій на захист України, а санкції могли бути зняті», — написав він, нагадавши і про зброю Німеччини для України.

«Якби Європа посилала Україні зброю в таких же масштабах і такими ж темпами, як Німеччина, війна давно закінчилася б абсолютною перемогою Росії. І Європа опинилася б напередодні чергової війни», — вважає Моравецький.

Він робить висновок, що захист ЄС від «тиранії більшості» забезпечує принцип одностайності. Моравецький визнає: пошуки компромісу між 27 країнами «іноді можуть спричинити розчарування», і компроміс може не задовольнити всіх повною мірою.

«Однак це гарантує, що кожен голос буде почутий, а прийняте рішення відповідатиме мінімальним очікуванням кожної держави-члена», — наголосив він.

Раніше глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що Євросоюзу настав час відмовитися від принципу одноголосності при прийнятті стратегічних і доленосних рішень. У різний час Брюссель розплачувався за принцип одностайності у зовнішній політиці ЄС, «послаблюючи та затягуючи свої дії», зазначив дипломат.